- Komerční sdělení -finance
DomůRodinaMorem této doby je pseudorespekt k dítěti: A ten ho neučí úctě...

Morem této doby je pseudorespekt k dítěti: A ten ho neučí úctě ani empatii, ale úzkosti a samolibosti

Dnešní rodiče chtějí vychovávat děti jinak. Většina z nich znala jen autoritativní výchovu, která se zaměřovala spíše na poslušnost než na budování sebejistoty dětí.
Z toho důvodu se utíkají k opaku, tedy hrané a sílené úctě k dítěti. Problém je, že tento respekt je vynucený a tedy neupřímný. Ve skutečnosti se jedná o opačný extrém autoritativnosti, který činí stejné škody – buduje v dětech úzkost a neschopnost vcítit se do druhého.

Málokdo z nás ví, co je skutečný respekt. Známe jen autoritativní výchovu, která si zaměňuje strach s úctou. Z toho důvodu se mnozí rodiče vydali opačným směrem, a sice cestou benevolence. Dítěti nestanoví hranice a neomezují ho v dobré víře, že mu tím prokazují respekt. To, že dítě necháme obléknout co chce a pustíme ho tak do školky, přičemž v duchu skřípeme zuby a cítíme úzkost, neznamená respekt. Skutečný respekt je vždy oboustranný, to znamená, že chováme úctu k druhému, ale zároveň ik sobě.

doc. MUDr. Igor Škodáček, CSc. na oddělení Dětské psychiatrie v NOUCH v Bratislavě
DĚTI OBECNÉ
Nezájem rodičů o dítě je dnes velmi rozšířenou formou týrání, říká dětský psychiatr
Když s manželem přišli domů a parkovali před panelákem, dcera jim kývala z okna. Než vyšly výtahem nahoru, tak z něj vyskočila…
Strach není respekt
Většina z nás zažila vynucenou autoritu rodiče, často vykřičenou, postavenou na strachu a hrozbách trestu. Myslíme si, že pokud eliminujeme jakýkoli náznak neúcty (zakřičíme na dítě nebo mu vyhrožujeme, pokud hned napoprvé neslyší), děti učíme respektu k nám. To je však vynucená poslušnost, nikoli respekt.

Děti necítí k takovému rodiči úctu, ale strach. Bojí se, že pokud neuposlechne, budou potrestány nebo důvodem špatné či smutné nálady rodiče. Z toho důvodu udělají co se od nich žádá. Rodič slaví vítězství, ale ve skutečnosti obě strany prohráli. Rodič ztrácí otevřenost, upřímnost a důvěru dítěte, dítě zase sebevědomí a kritické myšlení. Dříve či později nám to vrátí is úroky – buď se před rodičem uzavře, nebo naopak bude proti rodiči na truc rebelovat.

Co je skutečný respekt?
Málokdo z nás zažil na sobě úctivé chování, tedy jednání, kdy byl brán ohled na naše potřeby a prožívání. Nevíme, jak reálný respekt vypadá, zaměňujeme si ho s poslušností. Když však jen poslechneme, aniž bychom mysleli i na naše přání, ve skutečnosti tlumíme respekt k sobě a stavíme se do pozice submisivního a méněcenného jedince.

Proto častokrát v sobě tlumíme pocity studu, hněvu a zášti. Skutečný respekt musí jít na obě strany – tedy chovat úctu k druhému, ik sobě. Ve vztahu s dítětem to znamená, že ho nenecháme dělat si co chce, přičemž nám je to proti srsti a úzkostlivě si koušeme do jazyka – v moudrých knihách jsme se přece dočetli, že mu musíme projevit respekt, tak ho necháme vyvádět na veřejném místě, dělat nepořádek k návštěvě a okopávat lidi ve veřejné dopravě. Respekt musí být vždy oboustranný; nemohu respektovat dítě, pokud nerespektuji současně i sebe – to není respekt, ale oběť. A ta dítě nenaučí do života nic dobrého.

Rozdíl mezi respektem a pseudorespektem
Pseudorespekt v autoritativní výchově znamená eliminaci jakéhokoli nesouhlasu nebo neposlušnosti dítěte použitím výhrůžek, násilí či jiným vyvoláním strachu – a přesně o to jde, o strach, který nutí dítě poslechnout, nikoli autorita rodiče. V dnešní době vládne ve výchově stejný problém, ale z opačného konce; dítěti dávají rodiče svobodu, ustupují mu, což má za následek nedostatek hranic, manýrů, a skákání rodiči po hlavě. Výsledek je stejný – rodič nemá autoritu ani respekt dítěte.

Reálný respekt znamená, že otevřeně s dítětem komunikujete, řeknete mu jak se cítíte a naopak vyslechnete jak se cítí ono

Když nenastavujeme dítěti hranice, říkáme mu tím naopak, že nemusí myslet na druhé a respektovat přání okolí. Pokud mu něco povolíme na úkor sebe, nekomunikujeme otevřeně ani nezachováme úctu k sobě. Reálný respekt znamená, že otevřeně s dítětem komunikujete, řeknete mu jak se cítíte a naopak vyslechnete jak se cítí ono.

Tím mu dáváte najevo, že mezi vámi je bezpečný prostor pro sdílení, a že i když nebude vždy všechno tak, jak dítě chce, v tomto prostoru záleží na každém z vás. Dítě se tím učí, že na něm záleží – a to mu na zdravý vývoj stačí, ač někdy nedostane, co právě chce. Zároveň ho to učí dělat kompromisy a respektovat přání druhých.

Když nám vládne dítě
Pseudorespekt dnešní doby znamená vládu dítěte nad rodičem. Pokud dítěti ustupujete na úkor sebe, tím rychleji se naučí, že má nad vámi moc.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek