- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníBarevný, veselý a vzdušný byt, kterému dominuje mentolová kuchyně

Barevný, veselý a vzdušný byt, kterému dominuje mentolová kuchyně

Mladá rodina chtěla bydlet tak, aby byli její členové co nejvíc spolu, když jsou doma. Přání jim splnila architektka Iva Zezulová, která kromě úpravy dispozice navrhla barevný, veselý a vzdušný interiér. Nové materiály zdůraznily atmosféru a krásu těch původních.

Téměř stoletý činžák, ve kterém se byt nachází, dýchá atmosférou první poloviny minulého století. Je to i zásluhou ostatních majitelů bytů, kteří o dobrý stav původních prvků náležitě pečují. I dnes tedy chodí po původním stoletém schodišti, podestách, které pokrývá stará mozaiková dlažba, používají původní poštovní schránky…

Pár jednoduchých úprav rozzářilo starý panelákový byt v Bratislavě
Je pochopitelné, že úcta k neopakovatelné atmosféře celého domu se ze společných prostor přelévá i do jednotlivých bytů. V jednom z nich spokojeně žije čtyřčlenná rodina. Prostor postupně prošel většími či menšími úpravami. U té poslední se sice změnila někdejší dispozice bytu, zachovalo se však množství původních nadčasových detailů a materiálů – okna, dveře, parketové podlahy, ozdobné stropní lišty nebo část osvětlení. Tímto prvkům dává vyniknout celková jednoduchost stylu, ve kterém je nově byt zařízen. Zpestření nanejvýš elegantního celku zajišťují barvy, po kterých majitelé od začátku toužili.

Starší rekonstruovaný byt v moderním provedení s mentolovou obývací stěnou
Velký a funkční obývací prostor, ve kterém by rodina mohla trávit čas spolu, byl důležitým požadavkem majitelů bytu. Dominuje v něm mentolová zelená barva, kterou najdeme také na obou stranách místnosti – na kuchyňské lince i na obývací stěně. Zdroj: Šárka Hasara

Kromě toho chtěli mít v bytě dostatek místa, kde by mohli všichni členové rodiny trávit dohromady co nejvíce času. Výsledek? „Největší část rozlohou téměř stometrového bytu představuje otevřený společný prostor, který je centrem domácího dění. V rámci dispozice se dále nachází rodičovská ložnice a dětský pokoj, zatím společný pro obě děti. Do budoucna je však připravena k rozdělení na dvě samostatné místnosti. V bytě je důležitá i vstupní hala, ze které se vchází do jednotlivých místností, ale kromě toho je v jejím středu situována jedna ze dvou koupelen,“ popisuje dispozici Ing. arch. Iva Zezulová.

Starší rekonstruovaný byt v moderním provedení s mentolovou kuchyní
Bezvadně sladěná stará a nová podlaha je zásluhou skvělého řemeslníka, který podlahy složitě vyrovnával a nový a repasovaný povrch na sebe napojil tak, že přechod je téměř neviditelný. Zdroj: Šárka Hasara

Parketová podlaha v hale plynule přechází do velké otevřené místnosti, která slouží jako kuchyň, jídelna a obývací pokoj, ale tak trochu i jako herna, čítárna či místo k odpočinku. Na první pohled upoutá zrak mentolová kuchyně a obývací stěna ve stejném barevném i materiálovém provedení, která je na protější straně. Zabírá zeď v celé její výšce i šířce. Mezi nimi se odehrává veškerý společenský život. Při kuchyňské lince netráví čas jen domácí paní, občas jí pomáhají děti, klidně sedíc na kuchyňském ostrově a houpající nohama. U velkého stolu se jí, ale stejně dobře se tam i maluje, hraje pexeso či skládají puzzle.

Pohovka, která je částečně zasunuta v obývací stěně, je ideální k odpočinku, ať už v podobě čtení, mluvení, relaxu po dobrém jídle, ale i sledování okolního dění. Pokud se vám nechce sedět, hurá na zem! Bílá koupelna je určena pro běžný denní provoz. Pro úsporu místa jsou v ní posuvné dveře. I vybavení je střídmější než v případě druhé koupelny. K dispozici je umyvadlo a sprchový kout, součástí je i větrák.

Starší rekonstruovaný byt v moderním provedení s barevnými akcenty
Promyšlené jsou zde i skryté úložné prostory. Nacházejí se u jedné ze stěn za posuvnými dveřmi vestavěné skříně a ze dvou stran obklopují bílou koupelnu obloženou jednoduchými keramickými dlaždicemi. Zdroj: Šárka Hasara

Druhá koupelna se nachází v sousedství dětského pokoje a vstupní haly a nese se ve výrazné žluté barvě. Kromě umyvadla, vany a toalety je v ní také přirozené odvětrávání a přísun denního světla v podobě okna. V obou místnostech zvyšuje komfort podlahové vytápění. Keramická mozaika RAKO je navíc nenásilnou reakcí na zachovanou původní mozaiku na chodbách domu, která pochází ze sortimentu téže značky, akorát je téměř o sto let starší.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek