Okna mají velký vliv na to, zda bude naše bydlení nejen úsporné, ale také komfortní, příjemné a zdravé. Jaké vlastnosti vlastně mohou mít a jak dokážou ovlivnit parametry prostředí v interiéru?
- Chce to jiný přístup
„Velikost i celková plocha oken v našich domech se za posledních 10 let podstatně zvětšily. Souvisí to s našimi očekáváními příjemného prosvětleného interiéru, s architektonickými trendy is tím, co umožňují dnešní technologie. Násobně větší plocha skla však má i násobně větší vliv na prostředí v interiéru, navíc i požadavky dnešní legislativy jsou výrazně přísnější. K výběru okna proto dnes nemůžeme přistupovat stejně jako před deseti lety,“ vysvětluje Michal Široký ze Saint Gobain Building Glass.
Přečtěte si také
Bezrámová okna, která nejsou jen okny. Eleganci a čistotu domu vyšperkovali na maximum
Efekt zpřísňování norem je tak výrazný, že ani dvouletá novostavba by už dnešním požadavkům nevyhověla. Součinitel přechodu tepla pro celé okno Uw musí být od roku 2021 nejvýše 0,85 W/(m2 . K), což lze splnit jedině u oken s izolačním trojsklem. Naštěstí technologie dnes umožňují dosáhnout i mnohem lepších výsledků. „Samozřejmě, je důležité splnit požadavky normy. Ochrana před únikem tepla as tím spojené úspory na topení však nejsou to jediné, co by nás mělo u oken zajímat. Samotné výborné ‚U-čko‘ totiž nezaručí, že se nám bude dobře bydlet,“ upozorňuje Michal Široký.
Moderní dům s velkým prosklením
Až 90% času mnozí trávíme v interiéru. Nedostatek denního světla přitom může způsobit únavu, poruchy koncentrace, deprese a další zdravotní problémy. Negativní vliv na naše zdraví má také „špatný vzduch“ či vysoká vlhkost. Toto vše umí vyřešit dostatečně velká a správně navržená okna. Ale dokážou toho ještě mnohem víc. Zdroj: INCON
VŠE V JEDNÉM
O schopnosti okna bránit unikání tepla z interiéru hovoří součinitel přechodu tepla Uw (index w jako window znamená celé okno) – čím menší hodnota, tím lepší ochrana. Standardní okna však nemají žádné dodatečné funkce či vylepšení jiných vlastností. Dnešní technologie přitom umožňují dosáhnout takových vlastností skla, jaké byly před 10 lety nepředstavitelné. Třeba si jen promyslet své požadavky a očekávání – od akustiky přes solární zisky nebo ochranu před přehříváním až po bezpečnost. Izolační sklo je totiž multifunkční prvek, ve kterém lze spojit různé vlastnosti.
- Začít třeba od hluku
Život v neustálém hluku je nejen nepříjemný, ale představuje také zdravotní riziko. A při výběru oken nebo zasklených stěn byste měli začít právě akustikou. Pokud se potřebujete chránit před hlukem zvenčí, je třeba v první řadě zvolit vhodný typ skla, který to dokáže. Proč? „Schopnost izolovat proti hluku závisí na hmotě skla, a tedy na celkové tloušťce zasklení, které se musí vejít do rámu. Pokud se na tento parametr nemyslí hned na začátku, vhodné sklo se nevejde do vybraného rámu a problém s hlukem už nevyřešíte,“ vysvětluje Michal Široký. Když lepší akustické parametry nepotřebujete nebo je nebudete požadovat, budou vaše okna poskytovat v tomto směru běžný standard. „Zvuková izolace oken se vyjadřuje indexem neprůzvučnosti Rw, přičemž platí, že vyšší hodnota znamená lepší schopnost okna tlumit zvuky šířící se z vnějšího prostředí. V současnosti jsou standardem okna s Rw přibližně 35 dB. Při hodnotě nad 40 dB jde o výborné zvukově izolační okno,“ upřesňuje Ladislav Pavlovič z firmy INCON.
Důležitý je vhodný rám
Akustické izolace se u oken dosahuje použitím skel různé tloušťky a dostatečně velkými distančními mezerami. Čím jsou skla silnější a distanční komory mezi nimi širší, tím méně zvuku přejde dovnitř. To však vyžaduje výběr okenního rámu, který větší tloušťku zasklení umožňuje.

6-komorový profil má rozšířenou stavební hloubku 82 mm
vznik kondenzátu omezuje hlubší uložení izolačního skla v profilu
systém se středovým těsněním a třemi těsnícími rovinami poskytuje vynikající tepelnou a akustickou izolaci a těsnost
součinitel prostupu tepla celým oknem je Uw= od 0,71 W/m2K
uzavřená ocelová výztuha zvyšuje pevnost rámů
zvýšený počet bezpečnostních uzávěrů zlepšuje odolnost proti vloupání
- Světlo znamená také teplo
Spousta denního světla v interiéru je nejen příjemné, ale i zdravé. Spolu se světlem však přes velká okna přichází i spousta tepla. Světlo a teplo jsou totiž dvě strany jedné mince, respektive jednoho záření, proto je důležité uvažovat nad oběma zároveň. Energie, která přichází ze slunce, je přitom jiná na jihu nebo jihozápadě a jiná na severu. I přístup k výběru okna by zde tedy měl být rozdílný. „V interiéru by mělo být v každém případě co nejvíce světla.