- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyIslámský stát se pokouší o nový začátek

Islámský stát se pokouší o nový začátek

Už jednou byl na kolenou a podařilo se ho rozprášit. A pak se vrátil v ještě větší síle. Co chystá teroristická organizace Islámský stát (IS) nyní? Její snaha vytvořit kalifát skončila nechvalně. Avšak IS po sobě zejména v Sýrii a Iráku zanechal krvavou stopu, na kterou určitě bude usilovat navázat.

Nejprve dobrá zpráva. Při operaci amerických sil 3. února zemřel šéf IS abú Ibráhím Hášimí Kurejší. Sám se odpálil při útoku na jeho dům v syrském městě Atima v provincii Idlíb. Kuřejší měl přezdívku Ničitel a řídil zabíjení etnicko-náboženské komunity jezídů, která žije zejména v severním Iráku. Podle organizace Counter Extremism Project sloužil v armádě diktátora Saddáma Husajna a po americké invazi v roce 2003 se přidal k Al-Káidu a později k IS. Kuřejší byl šéfem teroristů od roku 2019, stal se jím po smrti abú Bakra Bagdádího.

„Hrál velkou roli v džihádistické kampani ve snaze zlikvidovat menšinu jezídů, když ji Islámský stát masakroval, vyháněl z domovů a sexuálně zotročoval,“ řekl pro agenturu AFP o Kurajším expert na Blízký východ Jean-Pierre Filii z pařížské univerzity Sciences Po.

Nyní ta horší zpráva. Těsně před smrtí Kuřejšího IS ukázal, že stále umí připravit poměrně velkou bojovou operaci. V lednu zaútočil na věznici Gwairan u severosyrského města Hasaka. Kurdským Syrským demokratickým silám is americkou vojenskou podporou trvalo šest dní, než IS odrazili. Na útoku se podílely desítky džihádistů, část uvězněných teroristů se jim podařilo osvobodit.

„IS ukázal, že má kapacity na to, aby dokázal zorganizovat koordinovaný útok. Zdá se také, že organizace má stále jistou podporu mezi místním obyvatelstvem. Mnoho sunnitských muslimů mělo po pádu Saddáma Husajna a po začátku občanské války v Sýrii pocit, že jsou ze společnosti vyloučení,“ reagoval pro Pravdu Edwin Bakker, expert na džihádisty z Institutu pro bezpečnostní a globální vztahy v Haagu.

Dějiny IS v jistém smyslu kopírují historii posledních dvou desetiletí Blízkého východu, do které zásadním způsobem zasáhly události zvenčí. Zda to byly teroristické útoky Al-Káidy na USA 11. září 2001, nebo americká invaze do Iráku v roce 2003.

Kořeny IS sahají do roku 1999, kdy ho založil abú Musab Zarkáví. Džihádista jordánského původu v letech 1989 až 1998 bojoval v Afghánistánu. Do země se vrátil po americké invazi USA v roce 2001. Později se Zarkáví přesunul do Iráku a už ještě před válkou, která začala v březnu 2003, začal plánovat útoky na americké cíle. Džihádista vytvořil mašinérii násilí, jehož cílem bylo rozpoutat občanskou válku v Iráku mezi šíity a sunnity. Zarkávího metody byly tak brutální, že ho kritizovala i samotná Al-Káida, které původně přísahal věrnost. Američané ho zabili v roce 2006 a postupně zlikvidovali více lídrů IS, až se na čelo teroristické organizace dostal v roce 2010 Bagdádí.

„Islámský stát je nyní v podobné situaci, v jaké byl před zhruba před 10 lety. Tehdy se mu podařil restart,“ připomněl pro Pravdu Kacper Rekawek z Centra pro výzkum extremismu na Univerzitě v Oslu.

Bagdádi převzal IS ve zdecimovaném stavu, ale již v roce 2014 ovládli teroristé Mosul a svou moc rozšířili na poměrně velké území v Iráku a v Sýrii. K IS se přidávali přívrženci z celého světa a jeho stoupenci zorganizovali několik útoků v Evropě iv USA. Islámský stát se však postupně podařilo vojensky potlačit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek