- Komerční sdělení -finance
DomůRodinaNejvíce úrazů dětí se odehraje doma a venku v létě: Jak správně...

Nejvíce úrazů dětí se odehraje doma a venku v létě: Jak správně ošetřit oděrky, tržné rány a modřiny? Radí dětská lékařka

Právě během léta dochází k největším úrazům a každá máma by měla umět podat svému dítěti první pomoc. Lékařka radí, jak ošetřit oděrky, tržné rány a modřiny.
Jak správně ošetřit dítě?
Kolo, odrážedlo, brusle, koloběžka či trampolína. Nejoblíbenější dětské zábavy jsou v létě nejvíce zodpovědné za vznik nejrůznějších úrazů. Naučte se poskytnout prckům první pomoc při malých poraněních.

Při pěkném počasí své děti jen stěží udržíte uvnitř a celé šťastné vyběhnou za zážitky do ulic či přírody. Začnou dovádět a sportovat a tím pádem se zvyšuje i riziko různých úrazů, pádů a modřin.

Sezóna trampolín, a bohužel i úrazů z nich, začala. „Za jedinou službu mě nejvíce zaměstnali tři dětští pacienti, kteří si způsobili zranění na trampolíně. Nebyla to přitom banální zranění,“ říká lékař z nemocnice.
Nejvíce zranění se děje doma
Podle statistik Úřadu veřejného zdravotnictví SR se až polovina dětských zranění stane doma nebo poblíž domova. Každý rodič proto musí být hned na místě činu alespoň malým doktorem a umět situaci vyhodnotit. Měli byste být pohotově připraveni reagovat na základní ošetření oděrek a krvácejících ran.

Právě takové situace patří k těm nepříjemným a také pro rodiče velmi bolestivým, protože děťátko často pláče, štípe ho to, bolí a bojí se. Myslete ale na to, že všechny ranky se časem zahojí a malá jizva není konec světa a reparační schopnost dětského tělíčka je úžasná. Dětská lékařka Monika Michňová radí rodičům, jak co nejlépe postupovat při nejčastějších úrazech.

Jak na odřeniny
Mezi nejběžnější malá dětská poranění patří nejrůznější oděrky, které vznikají při pádech na kterékoli části těla. „Jsou to drobné ranky, při kterých je poškozený kožní kryt při nárazu např. na drsný povrch. Oděrka může krvácet a být znečištěná,“ definovala Michňová.

Jak ošetřit oděrky?

Ránu je třeba umýt a mechanicky vyčistit od malých kamínků, štěrku a prachu, i když to je asi nejhorší část pro děti. Pomůže vám drobný kartáček a zabrání tomu, aby se později vytvořila infekce, nebo „něco“ dítě omínálo. Potom by se musela rána znovu rozřezat.

Použijte dezinfekci. Na výběr je široký sortiment dezinfekcí. Pro děti už najdete spoustu produktů, které ani neštípou. Pozor je třeba dát na jódové produkty a případnou alergii.

Ránu překryjte. V lékárně koupíte různé tvary a velikosti náplastí pro děti a určitě kupte co nejvíce barevné as pohádkovými postavičkami, což vám pomůže ošetřování převést na hru. Mějte po ruce také speciální náplasti na klouby, protože koleno a loket jsou největší trpitelé při pádech.

Jak na rány
V dětském světě při těžších pádech a sportování jsou mezi zraněními nejvíce zastoupeny právě tržné rány, které také mohou krvácet. „Ty vznikají při porušení kožního krytu vlivem tlaku a tahu, například při pádu o roh stolu, skříňky, při nárazu na hranu dveří, obrubník či při pádu z kola. Rány bývají nerovné a mají nesouměrné okraje, což zhoršuje jejich ošetření,“ vysvětlila odbornice.

Jak ošetřit rány?

Pokud je rána malá, tak postup je stejný jako u odřenin.

Pokud je rána velká, je třeba ránu vypláchnout, zastavit krvácení přiložením např. sterilní gázy a ukázat ránu lékaři, který rozhodne o šití. Šití má být provedeno co nejdříve, ideálně do 4 až 6 hodin, protože to zajišťuje lepší výsledný efekt.

Často se používají lepící stehy „tzv. stripy. Používají se u ran s rovnými okraji a minimálním rizikem vzniku infekce, nejčastěji na tváři, kdy chceme kosmeticky ošetřit ránu a předcházíme tak velkým jizvám.

Lékař vždy před výkonem místo lokálně opíchne a znecitliví. U malých dětiček nebo ztížené spolupráce se používá i celková anestezie.

Ukázky zkušeného záchranáře. Jak podat první pomoc, když dítě krvácí a co všechno je třeba vědět, vám poradí Peter Lakomý ze záchranné služby Falck.
Jak na modřiny
U modřin nedochází k poškození pokožky jako například u tržních ran, ale naopak k podkožnímu krvácení. „Malou silou nebo tlakem se natrhnou krevní vlásečnice v podkoží, poškodí se okolní cévy a do okolního prostoru (mezi tuk a svaly) unikne malé množství krve a vznikne zakrvácení.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek