Vzdělávání a mentoring – témata, která rezonují ve společnosti výrazným způsobem. Zabývala se jimi i konference magazínu Vogue CS, která se konala v Praze a přivítala mezi spikry několik výjimečných jmen.
Modelka, podnikatelka, mentorka, výživová poradkyně a spisovatelka Maye Musk – hlavní hvězda druhého ročníku konference Vogue LIVE, která se konala v Praze.
Snad tím nejlákavějším byla modelka, podnikatelka, spisovatelka a dietoložka Maye Musk, která přiletěla do Prahy jen pro tuto příležitost. Ne každému našinci její jméno něco napoví, stačí však říci Elon Musk a už se mnohým rozsvítí. Máma jednoho z nejslavnějších (a nejbohatších) mužů planety, inovátora a podnikatele, je pro veřejnost velkým lákadlem. Vůbec však nemusí být jen pro pokrevní vztah se slavným synem. Maye Musk, která poskytla Pravdě exkluzivní rozhovor (přineseme ho o pár dní v printovém vydání deníku Pravda) je totiž osobnost s bohatou profesionální historii, zkušenostmi a právem ji lze nazývat také mentorkou.
Když ve své knize, bestsellery Když má žena plán psala o svém životě, bojovala s tím, zda přidat i kapitolu nade vše osobní – o manželství, ve kterém trpěla partnerovo násilí, ponižování, šikanu a ze kterého is třemi dětmi ušla. Naštěstí ji přesvědčily právě její děti a v knize má neodmyslitelné místo. „Dnes už bych to neudělala jinak. Právě tato kapitola rezonuje asi nejvíc,“ prozradila Musk.
Na pódiu před diváky (ale i v zákulisí) působila celou dobu velmi energicky, spokojeně, neztrácela úsměv z tváře. „Ano, zažila jsem spoustu strastiplných momentů. Nemyslím si, že je k životu nutně potřebujeme. Ale pokud tam jsou, není třeba se vzdávat. Na všem je třeba tvrdě zapracovat,“ komentovala 73letá hvězda z titulních stránek Vogue, Harper’s Bazaar – žena, pro kterou bylo vždy důležité vzdělání více než pózování před objektivem. I k tomu ji vedli rodiče. Stejně jako ke vzdělávání vedla své děti sama Maye.
Na druhém ročníku hybridní konference československého magazínu Vogue, pod který se podepsal celý tvořivý tým v čele s vydavatelkou Michaelou Seewald (rozhovor s ní přineseme v pondělí), se kromě „hvězdné“ Muskové objevila i řada dalších inspirativních osobností. Žen i mužů. Nejen spikrov, ale i hosty – k nim se přidala například britská herečka Rosamund Pike či modelka a filantropka Tereza Maxová.

V uvolněné rodinné atmosféře se nesl rozhovor moderátorky Pavlíny Wolfové s influencerkou Emou Müllerovou a jejím otcem, známým slovenským zpěvákem Richardem Müllerem. Emina přítomnost nebyla náhodou, od úplného počátku příchodu magazínu Vogue CS na domácí trh přispívá do něj svým „denníkem“ a postřehy. Ty se později přenesly do online prostoru a dceři slavných rodičů přinesly vlastní díl popularity. I odpovědnosti, podotkla. Zatímco ona tráví na sociálních sítích více času, její otec prozradil, že se jim vyhýbá. Dokonce nemá ani dotykový displej na telefonu, ale ještě starší přístroj s tlačítky. O hejterech prý nic neví. „Ani nechci,“ komentoval před publikem Müller.
Pro nadšence módy mohl být jedním z nejzajímavějších hostů i profesor Josef Ťapťuch, který má za sebou bohatou pedagogickou, ale i tvůrčí oděvní kariéru a jistý čas působil i na bratislavském VŠMU. Nevyhnul se například ani otázkám na aktuální situaci v Evropě, kterou poznamenala vojenská invaze Ruska do Ukrajiny. Jaký dopad bude mít podle něj na módu, zhodnotil s velmi konkrétním odhadem. „Móda se váže k životu a už nyní se svět módy připravuje na to, že válka skončí. Nebo jednou skončí. Bude to znovu znamenat jisté obrození a rozpuk,“ konstatoval. Praktický výsledek aktuální situace vnímá také v příchodu kvalifikované pracovní síly do módního odvětví. „Ukrajina má mnoho talentovaných, šikovných švadlen a krejčích, kteří se na našem pracovním trhu nesmírně sejdou,“ naznačil Ťapťuch, který věří, že nová kvalifikovaná pracovní síla přinese pozdvižení konfekční tvorby módy na českém trhu.