- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyZ komika prezident. Před válkou neutíká. Žádá munici

Z komika prezident. Před válkou neutíká. Žádá munici

S politikou neměl žádné zkušenosti, ale uvěřila mu jednoznačná většina voličů. Nejprve je bavil jako fiktivní prezident v televizním seriálu, později se stal skutečnou hlavou státu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promlouvá spoluobčanům v době probíhající ruské agrese.
Volodymyr Zelenskyj, který je u moci téměř tři roky, nyní prožívá největší a zároveň nejtěžší dny svého života. Pro Ukrajince, kteří odmítají ruskou invazi, se stal symbolem odporu.

Nedá se říci, že by Ukrajinci měli štěstí na prezidenty. Od zrodu samostatného státu, který vznikl na troskách rozpadlého Sovětského svazu, volili hlavu státu celkem sedmkrát. Žádný z lídrů neposunul Ukrajinu výrazně dopředu.

Druhý mandát dokázal obhájit pouze Leonid Kučma. Podařilo se mu to sice, ale za cenu volebních podvodů a dalšího zneužití státních orgánů, které mu v předvolební kampani v roce 1999 dláždily cestu k opětovnému vítězství.

Výrazná většina Ukrajinců zůstala z výsledků vládnutí svých prezidentů zklamaná. Rozčarování zašlo nakonec až tak daleko, že na jaře 2019 svěřili šéfování ve státě do rukou herce, který s řízením věcí veřejných do té doby neměl nic společného. \“Nakonec převládl názor, že když to nevyšlo s tradičními politiky, tak zjistíme, co dokáže tento chlapík,\“ řekla deníku Washington Post ukrajinská novinářka Natalije Romanová.

V poločase svého vládnutí Zelenskyj Ukrajinců neohuroval. Z průzkumu veřejného mínění, který na podzim loňského roku učinil Kyjevský mezinárodní institut sociologie, vyplynulo, že jen necelá třetina dotázaných si přeje, aby znovu kandidoval v prezidentských volbách. A dokonce méně než čtvrtina oslovených by mu dala svůj hlas.

Válka změní pohled Ukrajinců na jejich prezidenta. Neexistuje sice žádný průzkum, který by to procentuálním vyjádřením ukazoval, ale nálada ve společnosti je taková, že jej vnímají jako symbol národního vzdoru v době, kdy Ukrajina krvácí.

Jsem tady. Nevzdáváme se. Budeme bránit náš stát, protože naší zbraní je pravda, a naší pravdou je to, že toto je naše země, naše země, naše děti, a toto všechno ochráníme.
Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident
Američané před několika dny nabídli Zelenskému, že může odejít do emigrace, ale důrazně to odmítl. „Potřebuji munici, ne odvoz,“ odpověděl podle informace, kterou zveřejnila britská ambasáda v Kyjevě (Briti mu totiž zprostředkovali nabídku od USA). „Tato rétorika se nese přesně v duchu toho, co Ukrajinci chtějí a potřebují slyšet,“ poznamenal pro Washington Post americký odborník na politickou komunikaci Samuel Woolley.

Od vypuknutí války Zelenskyj několikrát opakovaně dal najevo, že se chová jako statečný lídr. Předvedl to emotivními a přitom věcnými prohlášeními před kamerami. „Představte si zemi, kde se televizní hvězda stane prezidentem a objeví se jako maják odvahy!“ zdůraznil pro stanici CNN americký spisovatel Jay Parini.

Volodymyr Zelenskyj ještě s úsměvem na tváři… Foto: SITA/AP, Ukrainian Presidential Press Office via AP
Volodymyr Zelenskyj ještě s úsměvem na tváři týden před vypuknutím války, když přišel podpořit ukrajinské vojáky v oblasti nedaleko měst obsazenými proruskými separatisty.
Se seriálem za výhrou
Zelenskyj je na Ukrajině známým hercem už dlouhá léta. Zahrál si například i ve filmu o Napoleonovi. Ztvárnil ho jako sukničkáře během snahy vojensky ovládnout Rusko. Největší popularitu mu přinesl zmíněný televizní seriál, který měl název Sluha národa. Vysílali ho dlouhé měsíce. A určitě ne náhodou si diváci mohli prohlédnout poslední díly seriálu jen několik dní před prvním kolem prezidentských voleb v roce 2019.

Když volby vyhrál, kyjevský politolog Olexij Haran tvrdil, že mnozí voliči si vlastně neuvědomili, že hlasovali pro televizní postavu namísto reálného Zelenského. „Lidé si vytvořili obraz fiktivního prezidenta v jeho seriálu namísto skutečného prezidentského kandidáta. Šlo o psychologický fenomén,“ řekl na jaře 2019 pro stanici Al Džazíra.

Haran pokračoval, že Zelenskyj po volebním triumfu začal dělat mnoho chyb: „Proto pozice jeho týmu je taková, že nyní brání přímé komunikaci mezi Zelenským a novináři i experty.“ Možná tehdy udělal nějaké přešlapy, ale později se nedá jeho veřejnému vystupování nic vážného vyčítat .

Po volbách se snažil plnit předvolební sliby: zejména tvrdě zakročit proti korupci a přidat tempo v přibližování Ukrajiny na cestě do EU a NATO. A samozřejmě, že neméně usiloval o to, aby mírovou cestou vyřešil konflikt v Donbase ovládaném proruskými separatisty.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek